Srdce na pravém místě i vlevo

9. června 2018 v 19:27 | Hvězdice |  Téma týdne
Takováhle rčení bývají velmi zvláštní. Na první pohled se mohou zdát nesmyslná. Ale nějak přece musela vzniknout. Mola vzejít z něčeho skutečného? Třeba zrovna mít srdce na pravém místě...
Pokud to vezmeme doslova, jedná se o ne zcela typické umístění tohoto orgánu. Většina lidí má zhruba 2/3 srdce vlevo a 1/3 vpravo. V případě, že jsou něčí orgány umístěné zrcadlově, je to výjimečné a mluví se o anomálii.
Pokud to vezmeme obrazně, obvykle se tak označuje člověk, který se chová jinak než ostatní. Bývá tak označován člověk velmi hodný, nezištně pomáhající druhým, ochotný. Díky svému chování jiný než ostatní, vlastně také výjimečný.
Nevím jestli opravdu nějaká taková spojitost stála za vznikem tohoto úsloví. Ale mně to připadá celkem logické. I když, pravda, určitě z toho neplyne, že hodný člověk musí mít skutečně fyzicky umístěné srdce vpravo.
A ještě mě napadá jedna shoda mezi oběma případy. Nejedná se o nic na první pohled patrného, nápadného, zcela jasně viditelného. Kolikrát to o takových lidech vůbec nevíme a přitom je můžeme denně potkávat. Takhle jsem se náhodou dozvěděla o kolegyni, která je již několik let zapojená do adopce na dálku. Přestože má své tři vlastní děti, pomáhá ještě čtvrtému v cizině. Má zkrátka srdce na pravém místě. Tedy obrazně myšleno určitě.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 9. června 2018 v 19:56 | Reagovat

Tvoje kolegyně má opravdu srdce ze zlata 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama